Posted in Math is Awesome!

See a problem?

Walmart, math problem, mistake, real world
I’m a little concerned about the math here…..
A friend of mine was shopping at Walmart the other day and sent me this picture.  I decided it was a great picture to show my students. I tell my students daily, “check your answer- does it make sense?” “Use your estimating skills”    If your answer doesn’t make sense, then we made an error with our math – case in point this picture!

Apparently its more common than I realized. When I looked up real world math mistakes, I found a ton! There was even an article written for the Huffington Post that showed several errors.  Click here to see it.

I think I will make a slide show for my kids to see….  Might help drive home the point of always check your work and why it’s important in a very interesting way.

 

 

Advertisements

One thought on “See a problem?

  1. The most widespread mistake I see in stores is in the produce section of groceries, where it’s not unusual to find a price sign like “.79¢ (per) lb.” On several occasions, if that kind of mistake has persisted after I’ve pointed it out to the produce manager twice, I’ve forced the store to sell the fruit or vegetable to me for a penny a pound.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s